Přestože se některé novinky ukazují v předstihu už v neděli, pondělí je na Mobile World Congress v Barceloně tradičně nejrušnější den. Koná se nejvíce oznámení, představení a hlavních přednášek. Ty letošní, včetně Zuckovy tečky, jasně potvrzují propojování mobilního a internetového světa s výraznou převahou toho druhého. Postupný ústup operátorů ze slávy potvrzuje i plánované přejmenování veletrhu a vypuštění slova mobilní.

Markův sen a střet civilizací
Přesně podle očekávání se největší události stala přednáška Marka Zuckerberga, ve které fakticky vyhlásil valku tradičním operátorům. V novém světle se tak ukázalo i odpolední vystoupení zakladatele WhatsApp Jana Kouma, který prohlásil, že svou společnost vidí v oblasti utilit, jako je voda nebo elektřina. Oba se zjevně snaží změnit způsob komunikace na celé planetě a s kritickou masou uživatelů se jim to může podařit. A to i přes mrtvoly telekomunikačních skupin.

Jde tady navíc přímo o střet kultur. Zuckerberg má zjevně svůj sen, vizi propojit celý svět, která má být jeho odkazem. Bez ohledu na to, kolik bude stát. A to je něco, co korporace a jejich zaměstnanci zvyklí na podobná prohlášení jen v rámci PR pohádek, nejsou schopni chápat. Jasně se to ukázalo, když se ho moderátor opakovaně ptal, jaký má byznysmodel a hloučky v hledišti souhlasně přikyvovaly. Naopak zděšené ticho zavládlo, když je Mark ujistil, že na tom bude klidně prodělávat, ale základní služby by měly mít všichni opravdu zdarma.

Mírný pokrok v rámci možnosti
Samsung také večer ukázal novou vlajkovou loď Galaxy S5. Kolega to přesně vystihl tak, že se v něm dají najít všechna drobná vylepšení nových modelů, kterými výrobci zaplavili celé výstaviště. Zvláště se snaží být vidět čínský Huawei, který zaplavil doslova celé město. Stánek má i na hlavním náměstí. Revoluce se ale nikde nekoná.

Velkou pozornost mají i chytré hodinky a náramky s biometrickými senzory. Každý musí mít svůj, všechny ale umí zatím to samé. Měří tlak, spálené kalorie a další věci vhodné spíše na fitness. Skutečné wearables, nositelná zařízení, pro každého na každý den, tady ještě nejsou.

Co tady je po roce naopak znovu, jsou pokusy Firefoxu a Ubuntu o vlastní mobilní operační systém. Přes oznámení levného mobilu za 25 dolarů od Mozilly nedoznal samotný software na první vyzkoušení zásadní vylepšení.

Trojský kůň Microsoftu?
Pěkně vyladěná je nová Nokia s Androidem. S cenou kolem tří tisíc by to mohl být trhák i v Česku. Zásadní otázka ale je, jestli je to už Microsoft, nebo ještě Nokia? V prvním případě by se na první pohled nesmyslný tah mohl ukázat jako geniální cesta jak se nabourat do dominantního ekosystému. Telefon má základní služby Googlu nahrazené těmi od Microsoftu a Nokie a připomíná Windows 8 Phone. Mohlo by tak jít o cestu, jak levně oslovit velkou masu zákazníků a nepodříznout si vlastní systém, protože Android je na rozdíl od WP v základní verzi zdarma a platí se právě za služby.

Jenže to vypadá spíše na druhou možnost. Mluví se dokonce o naschválu Stevena Elopa. Uvidíme, co se stane po reálném převzetí Nokie, které se očekává do konce prvního čtvrtletí.